Anders Behring Breivik ja Novgorodi WC sündroom

@ckrabat
Norras hiljuti toime pandud terrorismiaktid juhivad tähelepanu võimalikele motiividele, mis põhjustavad äärmuslikke mõtteviise ning traagilisemate juhtumite põhjal viivad isegi massimõrvadeni. Kuritegusid inimsuse vastu ei saa ega tohi mõista, veel vähem õigustada. Anders Behring Breivik oli veebilehe document. no aktiivne kommentaator. Kui me loeme kasvõi meie oma  internetikommentaare, siis torkavad seal teravalt silma lugematud äärmuslikud seisukohad, mis esindavad vihkamist kellegi või millegi vastu. Kas rahvas ongi selline kuri, ebatolerantne ja äärmuslik?  Või on totaalne meedia meile tekitanud sellise rahva? Siin võib rääkida “Novgorodi WC sündroomist” – tähelepanu saavad need, kes kõvemini karjuvad. Tavaline normaalne inimene ei lähe internetti vihakommentaare kirjutama, temal on palju argisemad mured, rõõmud ja eesmärgid. Äärmuslike inimeste osakaal netikommentaatorite seas on ilmselt kõrgem kui see on ühiskonnas tegelikult, sest neile on tähelepanu hädavajalik. Terrorism on eelkõige tähelepanuvajaduse rakendamine.

Kui äärmuslus vajab meediat oma seisukohtade propageerimisel, siis omakorda elatub äärmuslusest ka totaalne meedia. Sellepärast püüab ta kõikide vahenditega äärmuslust toota ning toetada. Need kaks sõpra, äärmuslus ja totaalne meedia vajavad teineteist ning on vastastikuses sõltuvuses. Äärmuslikud inimesed vajavad tähelepanu, sest nad tuginevad emotsioonidele ning normaalsituatsioonis ju keegi  nende mõistusevastaseid eesmärke ei toeta.  Siinkohal ulatabki totaalne meedia talle abistava käe.  Käsikäes luuakse illusioon rahva tahtest, kuigi see rahvas võib kontekstis tähendada vaid väikesearvulist gruppi seltsimehi.

Kas Eestiski võiks sündida oma Breivik?  Mäletan, kui linastus Ilmar Raagi film „Klass“, siis avaldasid mitmed nördinud kodanikud pahameelt, et selline film ekraanile lasti ja püüdsid argumendina kasutada väidet, et Eestis ju midagi sellist ei juhtu. Kas tõesti peab midagi juhtuma selleks, et kanapimedad jaanalinnud pea liiva alt välja tõmbaksid?  Eesti ühiskonnas on väga palju kultiveeritud vihkamist ja seda peetakse normaalseks. Inimest, kes ei vihka kedagi, peetakse paremal juhul veidrikuks, halvemal juhu saab temast viha objekt. Viha genereerimiseks kasutab totaalne meedia “Novgorodi WC sündroomi” efekte – massipsühhoosile toetudes edendatakse valjuhäälselt esinedes kõikvõimalikke hirme, mis viivad ühiskonda eemale ratsionaalsest arutelust ning rajavad teed ideoloogilisele dogmatismile, olgu see milline tahes – religioosne fundamentalism või marksistlik ideaalmaailm. Pinnas Eesti oma Breiviki tekkimiseks on soodne, sest ühiskond on meedia tugeva kontrolli all ja see meedia toodab ühiskonna jaoks massivaenlasi, olgu see siis riik (Venemaa, kes meid ründab), institutsioon (Euroopa Liit, kes meid ei kaitse) või siis meedia hammasrataste vahele sattunud üksikisik (nt Andrus Veerpalu viimase aasta kõmulisema näitena).

Kui võrrelda Breiviki juhtumit veidi varem aset leidnud Vilniuse teletorni „kangelase“ Golovatovi juhtumiga, siis mõned meediast kostunud argumendid, et miks me peame olema solidaarsed Euroopaga Breiviki juhtumi puhul, kui Euroopa ei ilmuta solidaarsust Golovatovi juhtumi puhul, on lihtsalt õõvastavad. See ongi see, mida Breivik taotles – umbusk ja vihkamine. Golovatovi juhtumiga peaks tegelema hoopis Rahvusvaheline Kohus, sest tegemist on Goran Hadzici kaliibriga tegelasega, kuid ühtegi teist kuritegu ei ei saa tuua ettekäändeks äsja aset leidnud kuriteo tingimusteta hukkamõistmisest hoidumisel. Miks ei tegele Golovatovi  juhtumiga kohtuorganid ja asjalood arenesid just nii nagu nad arenesid, sellel on omad kaugeleulatavad põhjused ja tagajärjed. Breiviki juhtumi puhul ei saa rääkida tingimuslikust solidaarsusest. Ajaloolisele ebaõiglusega ei saa üle doseerida, sest see on kerge nagu klaas ja võib puruneda. “Novgorodi WC sündroomi” puhul tuleb arvestada, et lauskriitika ja viha presenteerimine, mida totaalne meedia ärgitab, ei pruugi üle doseerimisel kõlada usutavana ning rahvusvahelisel üldsusel võib tekkida probleeme oluliste küsimuste eristamisel ebaolulistest. Kui meid Euroopas alati ei mõisteta, siis ei tähenda see alati, et NEMAD seal on halvad, vaid teinekord oleme meie ISE mõistmise neile raskeks teinud.

Breiviki juhtumi puhul tuleb arvestada veel, et tuhandest sõimavast netikommentaatorist 999 ongi ohutud. Nad kirjutavad oma vihakommentaari, vajutavad ’send’ nupule, joovad õlle lõpuni, pühivad ninast tati, peeretavad ja kobivad magama. Nad on saanud oma viha välja elada ning totaalne meedia on nende üle õnnelik. Probleemiks on, et AINULT 999. Üks neist on tegudeinimene ja temast saabki uus Breivik. Küsimuse all on üksnes, et milline neist?

Breivik

Foto: http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2012/6/4/1338806317384/Anders-Behring-Breivik-tr-008.jpg

2 kommentaari (+add yours?)

 1. personainfieri
  aug. 29, 2012 @ 14:54:09

  Iseenesest päris mõtlemapanev analüüs, mis võib juhtuda siis, kui tunnistada Breiviki käitumine “normaalseks”.

  Jüri Saar : kes kardab Breivikit?
  http://arvamus.postimees.ee/954540/com/juri-saar-kes-kardab-breivikit/
  “Kui Breivik oleks tunnistatud süüdimatuks, oleks sellest loost saanud meditsiiniline juhtum, üks paljude hulgas. Tähendab, oleks aktsepteeritud võimalust, et kellegi «katus võib ära sõita» tohutul hulgal põhjustel. Ning et sügav ebaadekvaatsus mõtlemises ja tegudes võib olla varjutatud ka väliselt justkui normaalse retoorikaga, mis on «üksnes» äärmuslik, ekstremistlik. Haige inimene võib hakata ette kujutama, et ta asub võitlusse ülemaailmsete «kurjajõududega», tal on inimkonna päästmise missioon ja selle nimel võib tuua ohvriks lugematul hulgal teisi inimesi ning iseenda.”

  Vasta

 2. Trackback: Licence to kill IV – Darth Vaderi maski varjus ehk kas saab sallida sallimatut? | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

juuli 2011
E T K N R L P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: