Maakonna sünd IV

@ckrabat

Rudolfi kadumise järel oli Jaan-Saalomon sunnitud laiemast äritegevusest loobuma ning metalliäri likvideerimisest saadud raha läks suures osas Rudolfi võlgade tasumiseks. Rahaga, mis üle jäi, asutas ta väikese piimatööstuse. Nii lootis ta teostada oma noorpõlveunistusi ja pühenduda lehmadele. Ta kaasas ettevõtlusesse Pealinna reisisadama lähistelt haljasalalt  leitud soomlase Tuukka Pasaneni, kes seal põõsa varjus “risteily” järgset viinauima välja magas. Jaan-Saalomon viis ta oma koju, võimaldas talle magamiskoha ja hommikuse peaparanduse ning päästis soomlase öise Pealinna võimalike hädaohtude käest. Viimane jäi talle tänuvõlglaseks ja investeeris oma viimased säästud Jaan-Saalomoni piimatööstusesse.

Piimatööstuse tegevjuhtimise usaldas ta oma vastsele abikaasale Ljubovile. Ruugepatsiline Ljubov Lilleke oli pärit ühest Maakonna kaevandusasulast. Maakonnas asusid nimelt suured turbavarud ja turbast sai neukkude rahvuslik maavara. “Maakonna WC”-s tehti isegi ettepanek viia kogu Maakond üle turbaküttele ja keelata teiste kütuseliikide kasutamine. Peale keskkooli lõpetamist ei leidnud Ljubov kodukohas enam tööd ja oli tänulik, kui keegi sõber suutis talle organiseerida tasuva töökoha ühes Pealinna bordellis. Ljubovi teenistusest elatus kogu tema suguvõsa, mis koosnes emast, isast ja noorematest vendadest. Ühel hilisõhtul külastas bordelli kergelt tüsedusele kalduv liivakarva juustega nooremapoolne mees paari sõbra saatel. Jaan-Saalomonile olid Venemaalt mõned vanad äripartnerid külla saabunud ja ta otsustas neile Pealinna ööelu tutvustada. Nad olid juba paaris ööklubis prassinud, kõvasti purjus ning priiskavalt helded. Hakatuseks telliti kast šampanjat. Ljubovi hoolde jäi Jaan-Saalomon ning ta otsustas kõik võlud mängu panna, sest püsiklient kulus konkurentsi tingimustes alati marjaks ära. Mõne päeva pärast saabus Jaan-Saalomon uuesti bordelli ja tellis endale juba Ljubovi. Kolmandal korral nad juba vestlesid, viieteistkümnenda korra järel muretses Jaan-Saalomon Ljubovile ühetoalise kõigi mugavustega korteri Pealinna magalas ning poole aasta pärast nad abiellusid. Varsti sündis neile poeg, kelle nimeks sai Konstantin, väljendamaks isa rahvuslikku meelsust. Noor pere võttis pangast laenu ja alustas majaehitusega Tapa lähistel asuvas nooblis ja elitaarses elamurajoonis, mida kutsuti Lollidekülas, sest pärimuse järgi oli Maakonna muinaskangelase Vanapagana sõber ja raha leiutaja Puratiino sealkandis kuldmünte maa sisse kaevanud, mis oli sealse maapinna viljakaks muutnud ning pärimuse järgi kasvas sealt välja kuulus Tapa jõukus.

Piimatööstusest ei saanud siiski tema peamine tegevusala, sest Jaan-Saalomon mõistis, et tema kui vana vabadusvõitleja järglase kohus nõuab suuremaid ohvreid ja tuleb pühenduda riigi ning rahva teenimisele. Kuigi Maakond ei olnud päris see, mis tema armastatud Nõukogude Liit, lubas ta teha kõik, et neukkud tunneksid ka Maakonnas end nii nagu Nõukogude Liidus. Ta läbis ohvitseride kiirkursused ja asus teenima kuulsusrikkasse Maakonna sõjaväkke. Jaan-Saalomon uskus siiralt, et sõdu vajab inimühiskond igal ajal ning lootis uskumuse kohaselt peatselt saabuvas pühas sõjas Maakonna igipõlise vaenlase Venemaaga, mis pidi neukkurahva taaskord ühendama, kangelasena silma paista. Tema zootehnilisi teadmisi ja lehmadega ümberkäimise oskust arvestades määrati ta ajalooliste traditsioonidega  ratsakompanii ülemaks, mis oli Maakonna sõjaväe eliitüksuseks. Üksus paiknes Tapa linna lähistel, endise ühismajandi „Tapa Edasi!“ keskuses, mille suurfarm ehitati ümber hobuste talliks. Jaan-Saalomonile meeldisid nii hobused kui nendega ratsutamine ja ratsaüksuse juhtimine näis talle ühe suure unistuse täitumisena. Unenägudes nägi ta end üksuse eesotsas tulisel hobusel lahingusse tormamas ning vaenlase tanke ja lennukeid kabuhirmus põgenema sundimas.

Sõjaväedistsipliin meenutas Jaan-Saalomonile kohati parteidistsipliini, mis tõi lähemale helgeid lapsepõlvemälestusi. Hobused ei olnud küll lehmad, kuid neile siiski piisavalt sarnased, et Jaan-Saalomoni lapsepõlvest kaasa antud kiindumusi rahuldada. Ta pani aluse isegi väikesele kumõssitööstusele, mis kasutas ajateenijate odavat tööjõudu ja mille tulud loovutas ta lahkelt Maakonna kaitse-eelarvesse. Innovaatilise panuse eest riigi kaitsevõime ja majanduse tugevdamisse autasustati Jaan-Saalomoni Maakonna kõrgeima aurahaga, mis oli huvitava paralleelina saanud nime kuulsalt leiutajalt, kellelt temagi oli osa oma eesnimest pärinud.

Siis, ühel kuuvalgel kaduneljapäeva ööl, elas Jaan-Saalomon üle insuldi. Tema ajutegevus seiskus, kuid kiirabi saabus õigeaegselt ning elutegevus õnnestus taastada. Suuremaid kahjustusi atakk kaasa ei toonud ning peale insulti näis Jaan-Saalomon isegi tervemana kui tavaliselt. Kuid midagi temas oli jällegi märgatavalt teistsugune. Vahel tundus nagu oleks tema kehasse asunud hoopis teine inimene. Ligimesed küll märkasid muutusi perekonnapea olekus ja käitumises, kuid kandsid selle läbipõetud haiguse arvele. Insult tõi Jaan-Saalomonile nägemuse ja nüüd ta teadis, mis neukkurahvale hea on. Peagi ootasid Maakonda ees suured muutused…

/Siinkohal teeme jutu sisse pausi ja me ei peatu sellel, kuidas toimus Suur Pööre, millega neukkurahvas läänemeelsed valitsejad Ants Valaku ja Jüri Pagana minema peksis ja rahva tahte abil Tõe ja Õiguse kehtestas, kuidas Jaan-Saalomon Lilleke “Tantsumaratoni” võitis ja neukkurahva armastatud juhiks kerkis ning kuidas talle appi sööstsid kapten Kukk ja tema meeskond, Jevdossi Kanavaras, Lehv-Leif Lehvike ning Lepa Uugu ja tema netikommentaatorid. Me ei räägi vanapaganaliikumisest ja rahvatantsuringidest, Rudolfi tagasitulekust, sellest, kuidas kogu maa kaeti sammastega, mille ümber neukkurahvas sambatantsu tantsis, kogu maa turbafitseerimisest, üldrahvaliku surmanuhtluse kehtestamisest,  võitlusest kasside, koerte ja metsloomadega ja paljust muust, eeskätt muidugi peamisest, pühast sõjast Venemaa vastu, mis pidi neukkurahva ühendama ning piiri taas Hiina müürini viima ja kus Jaan-Saalomon Lilleke musta lehma seljas Maakonna viimsesse lahingusse juhtis. Kuid iga lõpp võib olla ka millegi algus./

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

mai 2011
E T K N R L P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: