Müüt eestlaste väljasuremisest

@ckrabat

Eesti on väike riik oma 1,3 miljoni elaniku ning 45 228 ruutkilomeetrise pindalaga. 2009.a. andmetel moodustavad eestlased  68,7% kogu elanikkonnast ja nende osakaal on kasvanud alates 1989.a-st. Sellegipoolest räägitakse pidevalt eestlaste väljasuremise ohust ja muretsetakse nende vähese sündivuse pärast. Kas selline enesehaletsuslik ideoloogia ei mõju rahvuse vaimsele tervisele hoopis tapvamalt, kui rahulik toimetamine ja eneseharimine ilma sellepärast oluliselt muretsemata?  Hirm tuleviku ees ei viita elutervele ühiskonnale, sest tulevikku suunatud ühiskonnal ei jätku muremõtete jaoks lihtsalt aega. Rahvus tervikuna areneb ainult siis, kui rahvuse sees saavad areneda vabad indiviidid, kellel puudub hirm tuleviku ees.  Aeg liigub vaid ühes suunas, kuid ükskord saab ta otsa niikuinii. Igal rahval on oma ajalugu, mis on üks osa selle rahva arenguloost. See ajalugu toimib omas ajas ning sellisena ei tule ta enam mitte kunagi tagasi. See on kahtlemata tähtis, kuid mitte nii tähtis, kui rahva tulevik.

Sündivust mehhaaniliselt stimuleerida, kas siis läbi materiaalsete ergutuste (vanemapalk) või sunnimeetodite (lastetusmaks) abil, ei pruugi olla tulemuslik. Ma arvan, et ei tasu sellepärast liiga palju muretseda, kui eestlasi sünnibki liiga vähe. Neid sünnib alati täpselt parasjagu. Eestlased on üks kuigi tillukene osa inimkonna ühisest supikatlast ja kokkuvõttes sünnib inimesi meie planeedile liiga palju, rohkem kui planeet suudab vastu võtta. Ruumi ja ressursse jääb vähemaks ning kui üleilmne rahvaarvu kasv jätkub endise tempoga, siis liigume vastu paratamatule katastroofile, kus tsivilisatsiooni arengutempo ei pea vastu võidujooksus ressursside kulutamisega. Nii nagu nõukogudelik käsu- ja plaanimajandus ei pidanud külma sõja perioodil vastu konkurentsis liberaalse vabaturumajandusega, nii jääb inimkond kunagi alla võitluses loodusega ja püsib vaid üliväike tõenäosus, et keegi Klaatu taoline Maa sõber filmist “The Day the Earth Stood Still” tuleb planeeti päästma inimeste käest.

Võimalus rahvuse arenguks võib peituda hoopis tema kvaliteedis. Kui areneb kultuur, siis säilib ka rahvas, ükskõik kui suur või väike on see rahvas arvult. Eestlaste hirm väljasuremise ees meenutab pigem elevandi ees end puhevile ajavat hiirt, kes püüab suuremana näha, kui ta tegelikult on. Loomariigis on selline käitumine küll tavaline nähtus, aga jäädes arvuliselt väikeseks, võime suureks saada hoopis vaimujõult ja siis ei tarvitse enam muretseda, kas meie rahvaarv on piisavalt suur või on meil piisavalt suur sõjavägi, et meid kaitsta hirmuäratavate Teiste eest, kes on nagunii suuremad ja tugevamad.  Kultuur ja vaimujõud, mitte suur rahvaarv, aitasid vastu seista 50-aastasele nõukogude okupatsioonile ning see on väärtus, mis võib tagada ka rahva kestlikkuse veel paljudeks aastateks.

Täpselt samuti ei maksa hirmu tunda, kui noored lahkuvad Eestist. Igaühel peab olema õigus minna, sest siis säilib ka lootus, et tullakse millalgi ka tagasi. Liiga palju räägitakse meil kõiksugustest kohustustest, millega soovitakse genereerida müüti nagu oleks kodanik oma riigile võlgu ja riik oleks suurem väärtus kui tema kodanik. Tööteenistus, sünnitusteenistus, sõjaväeteenistus – kõik need on kontseptuaalses vastuolus inimese vaba tahtega, sest kõike seda saab inimene ellu viia ka vaba tahte abil. Sunnivahendid pole aga kunagi taganud soovitud tulemust, paremal juhul on nad vaid pikendanud agooniat. Riigi väärtus peitub tema kodanikes. Miks ei võiks Eesti olla väike mõnus riik, kus on palju ruumi, vaba loodust  ja kus kõigil on mõnus elada? Sel juhul oleks siinsel elul ka mingi igikestvam väärtus.

1 kommentaar (+add yours?)

  1. ckrabat
    juuli 04, 2015 @ 20:35:04

    Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

veebruar 2011
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: