Maailm aastal 2030 – kas tulevikku on võimalik prognoosida?

@ckrabat

Maailma arengu prognoosimine, eriti veel küllalt pika ajavahemiku taha, on väga riskantne ja tänamatu  tegevus, sest ennustuste täituvuse protsent pole tõenäoliselt kuigi kõrge. Mida pikem ajavahemik, seda keerulisem on sündmuste arengut objektiivse arenguloogika järgi ette näha.

Kui keegi võtaks ette  Igor Mangi, ennustaja-Edgari ja teiste tublide tulevikku vaatajate ennustusi analüüsida, võttes arvesse kui palju nendest ennustustest pikema ajavahemiku jooksul täitusid ja kui palju täiesti mööda pandi, siis kaotaksid lugupeetavad ennustajad oma leiva. Ennustused omavad kaalu käesolevas hetkes, kui nad rahuldavad inimeste janu tuleviku järele. Projitseeritavas hetkes võivad sellised ennustused kaduda unustuse hõlma, välja arvatud juhul kui nad suutsid ette ennustada midagi prognoosimatut, aga selline prognoos asub samal tasandil lotovõiduga.

Tulevikuvisioonid esindavad tavaliselt kahte äärmust – kas seal esitatud fantaasia ületab inimvõimete piirid või, mis on veelgi tõenäolisem,  jäädakse käesolevasse aega kinni. Inimene koostab tavaliselt prognoose tema käesoleva hetke teadmiste pinnal, kuid tsivilisatsiooni areng võtab aina kiiremaid tuure. Samuti kipub inimene pigem vaatama minevikku ning ootama selle kordumist kui tegema julgeid tulevikuprognoose hoopis teistsuguses maailmas. Minevik on reaalne ja kombatav, tulevik vaid kujuteldav.

Milline võiks olla Eesti arengu loogika liikudes aastasse 2030? Kuivõrd see erineb Euroopa arengust? Ida- ja Lääne-Euroopa lõimumise probleemide ja kitsaskohtade taustal on Eestit harjutud kujutama pea et küberrahvana, tulevikku sööstva innovaatilise tiigrina. Kuid vähemalt ühiskondliku mõtte osas on kindlasti tegemist Euroopa ühe konservatiivsema, alalhoidlikuma ja mõneti  isegi tagurlikuma rahvaga, kes kramplikult hoiab kinni 19.sajandi mõttemallidest ning sulgeb silmaklappe üleilmastuva maailma paratamatuse ees.  Eestlase hirm tuleviku ees oli juba 20.sajandi alguses August Kitzbergi meistrikäega sisse kirjutatud vanaema tegelaskujusse „Libahundis.“  Elamine minevikus vähendab konkurentsivõimet jääda ellu tulevikus. Võib loota, et aastaks 2030 on lõhe euroopalike ja eestilike väärtushinnangute vahel väiksem, võib-olla isegi olematu, sest vastastikune kommunikatsioon süveneb.

Suured asjad võivad sõltuda väikestest asjadest. 11.september 2001 näitas oma ette prognoosimatuses, et väikesed grupid võivad mõjutada inimkonna ajalugu ning rahvusvahelised suhted ei ole kindlasti ainult riikidevahelised suhted, vaid midagi hoomamatumat ja laiali valguvamat. Liikudes aastasse 2030, on raske ette kujutada, kuidas mõjutavad arengu kulgu objektiivsed reaalsused nagu keskkonna saastatus, inimkonna arvu järsk kasv, liikide väljasuremine, loodusvarade ammendumine ja paljud teised inimest ja tema elukeskkonda siduvad protsessid. Milliseid uusi revolutsioonilisi tehnoloogiaid on suudetud välja arendada? Kas inimkond tungib Maa pealt kosmosesse või olelusvõitlus koduplaneedil süveneb?

Muutused hõlmavad ka maailma tervikuna. Tänaste tsivilisatsioonidevaheliste kokkupõrgete kõrghetkel võib prognoosida, et mingil hetkel saabub langus ning maailm ligub jälle kultuurilise ühtlustumise suunas, seda juba liberaalse majandussüsteemi loogikast tulenevalt.  See ei pruugi tähendada veel konfliktiohu vähenemist, kuigi tavasõjad kui ressursimahukad jõuvahekordade lahendused vähehaaval hääbuvad. Riikidevahelised kokkupõrked asenduvad erinevate huvigruppide kokkupõrgetega. Probleem number üks lähitulevikus on ja jääb, kuidas inimene suudab oma elukeskkonnaga harmoneeruda, sest just sellelt pinnalt on konflikti prognoosida palju objektiivsem kui ette ennustada kolmandat või neljandat maailmasõda.

‘World Of Warcraft’ in the year 2030!

2 kommentaari (+add yours?)

  1. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri
  2. personainfieri
    dets. 09, 2017 @ 21:29:36

    Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

veebruar 2011
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: