Poliitika ürgne olemus ja tänapäev

@huviline

Populaarteadusliku ajakirja “Tarkade Klubi” 2010.a viimases numbris esitatakse mitme teadlase nägemus viimase  aastakümne teaduslikest saavutustest maailmas. Toomas Paul presenteerib seal universaaldarwinismi teooriat. Kuidas selles valguses näha poliitikat? Käsitledes filosoofiat emateadusena, teadust tunnetusvahendina ja vahendi mõistet transformatsioonina, siis nähtub poliitika ürgse sotsiaalse ilminguna. Ajalooliselt sündis filosoofia müütilise maailmavaate murranguperioodil, saades sellega kõikide tänapäeval tuntud teaduste eelkäijaks. Teadused omakorda arenevad Ch.Darwini poolt sõnastatud loodusliku valiku ja olelusvõitluse reeglite kohaselt (konkurents). Tunnetusvahendina ei ole meile antud midagi muud kui teadmised maailmast, mis väljendub keele kaudu propositsioonidena.

Poliitika üle juureldes on Aristoteles nimetanud inimest kui poliitilist looma, tajudes väga täpselt ühiskondliku elu sotsiaalset paratamatust, mis inimeseks olemisega kaasas käib. Nendest eeldustest järelduvad poliitika kui nähtuse ürgsed juured. Poliitika on ajalooliselt vanem nähtus kui individuaalne teadlane. Sotsiaalses tegelikuses toimimiseks on vaja juhti, kes esindab kollektiivi, kusjuures esindusõiguse riigikorralduslikult tuntumad vormid on kuningriik ja demokraatia. Polise tingimustes jõudis demokraatia kõigi tänapäeval tuntud instituutideni: esinduse kollegiaalsus, esindusorgani tegevuse ajaline piiratus  ja ametisse nimetamine. Poliitika on koostöö organisatsioonis toimiva tööjaotuse juhtimisel ja esindusõigusliku nähtusena tegelikult ei saa individuaalseid soove arvestada.

Ühe demokraatliku vabariigi kodaniku toimimine on sotsiaalse elu tingimustes ka tänapäeval täielikult hõlmatud poliitilisest esindusest ja ettevõtlikkusest ning kõik katsed tunnustada indiviidi on liiva jooksmas. Infotehnoloogilised võimalused kommunikatsiooniks, mis esmapilgul pakub täiendavaid võimalusi esindusõiguse arenguks, võib tänapäeval riikluse üheks osaks muutununa (ELIONi kaasus) maha kanda. Vabade serverite ajalugu, aadresside jagamise süsteem, teenusepakkujate kontrollitavus, need nähtused viitavad sellele, et IT toimib sotsiaalse süsteemina. Poliitikas toimib konkurents nii riigi sisemiselt erinevate gruppide (erakondade) kui ka riikide eneste vahel.

Unistus teadmiste ja kogemuste vastavusest, mis on antitees teadmiste kohandumisele kogemusega, demokraatia tingimustes poliitilise esindusõiguse konkurentsis saab teoks üksnes juhul kui areenile astub füüsiline isik, kelle teadmised ja kogemused on vastavuses. Teadmiste kohandumine kogemusega on ürgne poliitiline  nähtus, universaaldarwinismi kaasnähtus, mis tõstab esile spetsialistid ja eksperdid, kelle süda on külm rahva tegeliku tahte suhtes. Valija saab oma soove alati ka väljendada. Üheks tõsiselt võetavaks võimaluseks oma unistusele viitamiseks on hoida valimisaktiivsus kõrgel, võtta välja oma valijakaart ja pista puhas sedel valimisurni, pöörates sellega selg valitsevale poliitikale. Selja pööramine juhile on konkludentne tegu, millest juht peab ise tegema omad järeldused. Poliitilises mõttes on selja pööramisega astunud areenile individuaalne teadlane, kes toimib küll sotsiaalses süsteemis, kuid hääletab kvaliteetselt.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

veebruar 2011
E T K N R L P
« jaan.   märts »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: