Valimised demokraatlikes riikides – õigus või kohustus?

@ckrabat

Linn on täis kleebitud plakateid, telerist kõlavad reklaamid, meedia on ärevil – valimindmees koputab aknale, uksele, ronib korstna kaudu sisse. Tuntud inimesed, arvamusliidrid räägivad kodanikukohuse täitmisest, millega sisendatakse kinnisideed – kõik peavad minema valima! Kas see valem aga töötab demokraatliku ühiskonna eesmärkide nimel selle ühiskonna hüvanguks? Kas massilise osalusega saavutatud kvantiteet tagab alati läbi tulemuse saavutatava kvaliteedi? Totalitaarsed režiimid on tootnud müüti rahvavõimust, kus valimistel osalevad ligi 100% valimisõiguslikest, kuigi nende valikute arv võib olla piiratud miinimumini. Suurem osalusprotsent peaks nagu tõestama selle riigi ja ühiskonna kvaliteeti. Kuid kas demokraatlikus ühiskonnas selline üldine võrdõiguslikkusele rõhuv loosung – kõik valima! – ei teeni sarnaseid eesmärke totalitaarsete režiimidega, kus aetakse taga suurt osalusprotsenti ning hääletuse kvaliteet hoopis asenduda hoopis vastutustunnet vähendava kvantiteediga?

Valimistulemuse eest saab vastutada ainult teadlik valija, kellel on kindlalt välja kujunenud poliitilised veendumused ja eelistused ning kelle valik erinevate poliitiliste jõudude ja nende poolt välja pakutud programmide  virvarris on teadlik. Valija, kelle poliitilised eelistused ei ole välja kujunenud ning kes täidab lihtsalt „valimiskohustust“ on vastutustundetu valija, kelle tehtud otsus on tavaliselt ajendatud hetkeemotsioonidest. Selline juhuslikult tehtud valik, mis on tehnilises mõttes võrreldav loteriil või hobuste võiduajamisel osalemisega, võib ometi mõjutada riigi tulevikku.

Eeltoodul põhineb siin esitatud seisukoht – valimistel saab osaleda oma valikust teadlik kodanik, kes omab antud valimiste kontekstis kindlaid poliitilisi eelistusi. Ma ei taha hoopiski väita, et need eelistused ei või muutuda. Täiesti loomulik, et kui täna toetab kodanik ühte võimalikku arenguteed, võib ta homseks samahästi jõuda hoopis teistsuguste veendumusteni. Palju olulisem on, et valiku tegemise hetkel on kodanik oma valiku õigsuses veendunud. Kodanik, kellel pole teadlikke eelistusi välja kujunenud ja kes teeb oma valiku kas selle põhjal „kuidas naised saunas rääkisid“, kes pakkus valijale paremat nänni, olgu siis moosi, kondoome või poekotte, või siis kelle valimisreklaam rohkem meeldis, ei tee teadlikku valikut, vaid osaleb loteriil. Selline kodanik on enam mõjutatud ka poliitiliste ühenduste suuremast rahakotist. Riigi saatus aga ei tohiks oleneda hobuste võiduajamiste tulemustest. Kodanik, kes ei oma riigi arengu seisukohalt kindlaid veendumusi täidab oma kodanikukohust pigem siis kui ta valima ei lähe, sest juhusliku või emotsionaalse valikuga kahaneb valimiste kvaliteet ning valijad ei vastuta enam valimiste tulemuste eest.

Ohtlikeks nimetan ma ka näiliselt õilsatest eesmärkidest kantud üleskutseid alandada valimisiga või anda valijatele alaealiste laste eest lisahääli. Aga miks arvatakse, et lapsed kannavad samu põhimõtteid kui nende vanemad? Niiviisi jõuame valimisõiguse andmiseni vastutusvõimetule – kas ei tuleks selle loogika järgi siis anda ka loomadele valimisõigus? Populistlike sammudega vähendatakse hääletuse kvaliteeti, valijate tegelikku vastutust oma otsuste eest ning suurendatakse ebateadlike valikute osakaalu. Teadlik valija mõtleb põhjalikult läbi, miks, keda ja mistarvis ta esindusorganitesse valib. Ta teeb selle otsuse individuaalselt tuginedes ratsionaalsetele kaalutlustele, kuidas muuta riiki, mida ta esindab paremaks. Valimiskohustuse kunstliku suurendamisega võib väheneda selle tulemuslikkus, kuna valijatel puudub kohustus vastutada oma valikute eest. Me ei peaks muretsema selle üle, kui palju inimesi osaleb valimistel, vaid pigem kuidas nad hääletavad.

Elections in Europe

pilt: http://www.toonpool.com/user/1949/files/european_elections_453325.jpg

1 kommentaar (+add yours?)

  1. Trackback: Persona in fieri edekabel TOP-500 aastatest 2010-2016 | Persona in fieri

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

jaanuar 2011
E T K N R L P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

%d bloggers like this: